Навряд чи знайдеться людина, яка б не чула про шкоду нітратів. Ми звикли думати, що основну небезпеку в плані вмісту нітратів становлять ранні і несезонні овочі і фрукти. Але нітрати в питній воді – досить поширене явище.

     Нітрати - це солі азотної кислоти, які можуть спричиняти токсичну дію на організм, вміст їх у воді, як правило, є результатом попадання в джерела водопостачання стоків промислових підприємств або азотовмісних добрив з полів.

    Багато людей думають, що вода зі свердловини або колодязя апріорі чистіше і здоровіше тієї, що тече з крана. Це далеко не так. Фахівці відзначають, що при аналізі води на нітрати, досить часто бракують якраз проби води з колодязів і свердловин невеликої глибини. Також в зоні ризику і поверхневі джерела (ріки, озера). Причина цього полягає, в першу чергу, в використанні великої кількості азотовмісних добрив і нерозумної господарської діяльності (наприклад, коли колодязь знаходиться недалеко від місця стоків з полів). Нітрати потрапляють у грунт, звідти – в ґрунтові води, а з них – в свердловини і колодязі.

     Чим же небезпечні нітрати в питній воді? Якщо вміст нітратів у питній воді перевищений, то її вживання може мати досить серйозні наслідки для здоров’я. При одноразовому потраплянні в організм великої дози нітратів, вони можуть викликати серйозне отруєння, аж до летального результату (особливо у дітей раннього віку). Але навіть якщо наслідки отруєння нітратами у воді ви помітили не відразу, накопичуючись в організмі, вони можуть призвести до розвитку серйозних захворювань:

нкологічні захворювання (зокрема, шлунково-кишкового тракту);

-порушення роботи підшлункової та щитовидної залози;

ерцева недостатність;

ахворювання нирок;

ахворювання серцево-судинної системи.

     Накопичуючись в організмі, нітрати провокують так звану метгемоглобінемію. При цьому захворюванні гемоглобін в крові заміщується метгемоглобіном, який не виконує функцію перенесення кисню. Це веде до таких серйозних наслідків як кисневе голодування, різко погіршується стан здоров’я.

     З огляду на небезпеку потрапляння нітратів в організм, актуальним стає питання, скільки нітратів може міститися в воді, щоб вона була безпечною для здоров’я. Цей параметр регулюється Державними санітарними нормами. Згідно з гігієнічними вимогами до якості питної води, вміст в ній нітратів не повинен перевищувати 50 мг/л..

      Якщо в якості джерела водопостачання ви використовуєте свердловину і колодязь важливо не забувати про прості правила профілактики, які допоможуть мінімізувати або виключити вміст нітратів у питній воді:

- розміщуйте колодязь якнайдалі від вбиральні і господарських будівель;

е розбивайте грядки поблизу джерела водопостачання;

-правильно використовуйте добрива на ділянці, не допускайте їх «передозування».

рганізуйте над колодязем кришку або навіс – це допоможе уникнути механічних забруднень.

Дотримуючись цих простих правил, ви захистите воду від забруднення і збережете своє здоров’я.

 

Джерело інформації   https://himanaliz.ua