Фізична особа-підприємець (ФОП) – це спрощена організаційно-правова форма, яка підходить для підприємців-початківців. Зареєструвати ФОП може кожен громадянин України, який досягнув 16-річного віку та має офіційно зареєстроване місце проживання.

Подати заяву на реєстрацію ФОП можна двома способами: звернувшись у відділ ЦНАП або онлайн, на сайті Міністерства юстиції.

Для реєстрації ФОП при безпосередньому зверненні до відділу ЦНАП достатньо мати при собі паспорт громадянина України, ідентифікаційний номер, визначитися з видом економічної діяльності та заповнити заяву щодо державної реєстрації фізичної особи - підприємця (форма 1).

За останні кілька років в Україні почали реформувати чимало сфер суспільного життя. Серед іншого – спрощення процедури реєстрації фізичної особи – підприємця. Тому тепер не обов’язково йти у податкову та до державного реєстратора, а можна скористатися державними онлайн  - послугами.

Розглянемо детальніше реєстрацію фізичної особи — підприємця онлайн

Зареєструвати фізичну особу-підприємця онлайн можна на сайті Міністерства юстиції використовуючи портал «Он-лайн будинок юстиції».

1. Вам знадобиться електронний підпис (кваліфікований електронний підпис).

2. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.

Перед реєстрацією потрібно також врахувати пару нюансів.

Перший: для заповнення реєстраційної заяви онлайн або особисто, майбутній підприємець має обрати КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності) для означення виду, чи видів діяльності, яким буде займатися. Список усіх КВЕДів є на офіційному сайті  http://kved.ukrstat.gov.ua/ .

Другий: для оформлення онлайн-заяви про реєстрацію ФОП вам потрібно обов'язково мати електронний цифровий підпис (ЕПЦ). Такий "автограф" можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК) при фіскальній службі або в будь-якій іншій організації, уповноваженій видавати ключі електронного цифрового підпису фізичним і юридичним особам.

Цей спосіб реєстрації займе всього один день. На сайті Міністерства юстиції потрібно увійти в "Кабінет електронних сервісів" і у "Реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" вибрати пункт меню "Заява на державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця". Відкриється вікно входу (реєстрації). Заповніть онлайн-форму на отримання послуги. Заповнену заяву на реєстрацію ФОП буде автоматично надіслано до реєстратора за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, що вказано в довідці переселенця.

Як тільки запис про реєстрацію ФОПу з’явиться в Єдиному державному реєстрі, ви можете отримати витяг з реєстру в кабінеті громадянина. Витяг має юридичну силу – його можна роздрукувати й користуватися як будь-яким іншим документом.