4-5 квітня команда аналітичного центру DiXi Group провела першу навчальну сесію у Києві для десяти українських громад у рамках проєкту з підтримки розробки Муніципальних енергетичних планів. Це важливий етап на шляху громад до підвищення власної енергоефективності, розвитку зеленого відновлення та зміцнення організаційних і управлінських можливостей у впровадженні та управлінні енергоефективними ініціативами.  

 

Упродовж двох днів – 4 та 5 квітня – провідні українські та міжнародні експерти обмінювалися з учасниками навчальної сесії досвідом, знаннями, експертизою, сучасними трендами та інструментами, які допоможуть українським громадам у ефективній реалізації заходів з енергоефективності, енергоменеджменті, розвитку проєктів відновлюваної енергетики та інноваційних рішень на шляху до зеленого відновлення. 

 

“Енергетика, що базується на принципах зеленого відновлення, призведе до зменшення залежності від викопного палива та децентралізації енергосистеми у довгостроковій перспективі. В Україні на місцевому рівні  це чудово розуміють, тому громади вже сьогодні працюють над системними змінами, аби “завтра” бути енергоефективними та енергонезалежними, – коментує Вікторія Коваленко, генеральний менеджер в сфері сталого розвитку DiXi Group. – Команда DiXi Group рада запропонувати свій досвід та експертизу, щоб пришвидшити та якісно покращити цей процес. Навчальна сесія – один з важливих етапів, оскільки отримані  інформація та знання стануть корисними для учасників, а багато з озвучених кейсів будуть реалізовані в конкретних проєктах з підвищення  енергоефективності в окремих громадах”.

 

На сесії учасники разом зі спікерами детально розглянули та опрацювали найактуальніші питання та виклики, які стоять перед громадами, а саме:

 

  • енергоефективність та «зелене» відновлення; 
  • Європейський зелений курс; 
  • можливості фінансування енергоефективних заходів;
  • європейський досвід реалізації енергетичних планів; 
  • основні засади розроблення МЕП; 
  • використання ВДЕ у проєктах з відновлення.

 

“Ми хочемо підтримати DiXi Group та українські громади у розробці місцевих енергетичних планів. Це важливо для децентралізації енергетичної системи України, адже додасть їй стійкості та дозволить продукувати більше зеленої енергії. Останнє буде особливо актуальним, коли Україна стане членом ЄС. У 2019 році ми почали розробку енергетичних планів у Нідерландах – це непростий і довготривалий шлях. Сьогодні ми радо ділимося з українськими громадами набутим досвідом. Я впевнений, він буде надзвичайно корисним”, – наголосив Брам Ромейн, Другий секретар з питань енергетики та клімату Посольства Нідерландів в Україні.

 

Здійснення елементарних енергоефективних заходів дозволяє покращити енергоефективність будівель чи процесів мінімум на 30%. Тому сьогодні для будь-якої громади важливо чітко розуміти свій потенціал. Це дозволить оцінити можливості впровадження енергоефективних заходів і досягнення бажаного рівня декарбонізації. Для цього потрібні спеціалісти та енергоменеджери. Вони зможуть запропонувати саме ті заходи, які будуть економічно доцільними для досягнення необхідних результатів кожної громади. У цьому аспекті досвід і робота команд Держенергоефективності та  DiXi Group є ключовою”, – зазначає Олеся Міщенко, директорка Департаменту стратегічного розвитку  Держенергоефективності.

 

«DiXi Group допомогає десяти українським громадам розробити МЕП, я ж в свою чергу, пояснив, яким чином здійснюється регіональне енергетичне планування в Нідерландах на прикладі тридцяти енергетичних провінцій. Такий підхід відповідає схожим концепціям, що дотримуються інші країни Європи у питаннях розробки регіональної енергетичної політики і стратегй. Впевнений, це може стати прикладом для українських громад для розробки МЕПів в Україні. Також під час навчання з громадами ми зосередились на енергоефективності та відновлювальній енергетиці – двох дуже важливих компонентів регіонального енергетичного планування», – додав Ніко ван дер Лінден, експерт з енергетичного планування, відновлюваної енергетики та взаємозв'язку «вода-енергія-харчування», Sustainable Energy Development.

 

Нагадаємо, команда аналітичного центру DiXi Group пів року  веде проєкт з розробки Муніципальних енергетичних планів (МЕПи) для десяти українських громад.

 

Громади отримують експертну підтримку в питаннях збору даних про енергоспоживання, визначення цілей та шляхів реалізації МЕПів, виходячи зі специфіки регіону розташування, законодавчої бази, міжнародних зобов’язань, вимог європейського енергетичного законодавства, а також власних фінансових можливостей. Розробка МЕПів  до осені 2024 року є обов’язковою вимогою для місцевих органів самоврядування відповідно до Закону «Про енергоефективність».


Проєкт реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки  уряду Нідерландів (програма MATRA) та Європейського кліматичного фонду (ECF).