Майбутнє України та її народу в євроатлантичній родині!
Про це йдеться у Спільній заяві президентів України й Фінляндії та прем’єр-міністрів Данії, Ісландії, Норвегії та Швеції за підсумками саміту Україна – Північна Європа, який відбувся в Гельсінкі 3 травня 2023 року.
«Євросоюз уже визнав європейську перспективу України та надав Україні статус країни-кандидата. Країни Північної Європи – члени ЄС рішуче підтримуватимуть Україну в її зусиллях із реалізації процесу реформування та у виконанні вимог, необхідних для якнайшвидшого початку переговорів про вступ, а також очікують на звіт Єврокомісії до кінця 2023 року», - йдеться в спільній заяві.
Лідери зауважили, що у найближчій перспективі країни Північної Європи продовжать працювати над підтримкою високого рівня невідкладної цивільної допомоги Україні, зокрема через механізми ЄС.
Що стосується НАТО, країни Північної Європи підкреслюють, що Україна має право самостійно обирати заходи безпеки.
«На Бухарестському саміті НАТО у 2008 році союзники погодилися, що Україна стане членом НАТО. Політика відкритих дверей НАТО ґрунтується на Вашингтонському договорі. Україна офіційно подала заявку на прискорену процедуру членства в НАТО у вересні 2022 року. Країни Північної Європи – члени НАТО продовжуватимуть підтримувати Україну на її шляху до майбутнього членства», - зазначили лідери.
Вони наголосили: ще до набуття Україною членства в НАТО, її безпека має велике значення для Альянсу. Україна й країни Північної Європи – члени НАТО з нетерпінням чекають на розв’язання цих питань на Вільнюському саміті НАТО в липні 2023 року.
Крім того, серед ключових меседжів спільної заяви:
Лідери України та п’яти країн Північної Європи підтвердили своє однозначне засудження агресивної війни рф проти України. Росія повинна негайно вивести всі свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Країни Північної Європи продовжуватимуть свою політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку України стільки, скільки це буде потрібно.
Країни Північної Європи готові співпрацювати з Україною для забезпечення якнайширшої міжнародної участі в реалізації української формули миру та у Глобальному саміті миру.
Україна та країни Північної Європи погоджуються з необхідністю посилити колективний тиск на росію шляхом накладення подальших санкцій.
Україна й країни Північної Європи і далі працюватимуть разом з іншими над розробкою механізмів відшкодування збитків, поранень і руйнувань, спричинених російською агресією. Важливою віхою є міжнародний реєстр збитків, який буде представлено на саміті Ради Європи в Рейк’явіку 16-17 травня 2023 року.
Країни Північної Європи разом із міжнародними організаціями та партнерами зобов’язуються брати участь у відновленні й відбудові України після війни.
Повний текст заяви: https://cutt.ly/G52zTpV
За інформацією Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.