Сьогодні, 27 січня, Україна та світ відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Він був проголошений Генеральною асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року. Співавторами резолюції виступили 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни.

Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році

Вона обрана не випадково. Саме цього дня, 27 січня 1945 року, війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.

Фото без опису

Трагедія Голокосту пройшла й по Миколаївській області, залишаючи по собі біль та втрату близьких.

З вересня 1941 р. територію між Дністром та Південним Бугом було передано в управління румунським окупаційним органам під назвою Трансністрія. Таким чином, західна частина Миколаївської області опинилася під румунською окупацією, східна частина разом з Миколаєвом увійшла до складу генеральної округи «Миколаїв» Рейхскомісаріату «Україна».

В серпні 1941 року фашисти вивезли з Миколаєва до Воскресенського на 22 автомашинах громадян єврейської національності. Начебто на роботу.Насправді всіх їх розстріляли. Всього на цьому місці знищено близько восьми тисяч мирних жителів — дітей, жінок, стариків. Розстріли тривали протягом трьох діб. Неподалік було джерело, яке місцеві жителі назвали «єврейські сльози». Під час масових вбивств вода в ньому була червоною від крові. Щоб стерти сліди свого злочину, фашисти привезли на місце розстрілів 50 ув’язнених, які виймали з яру трупи, обливали бензином та спалювали. Цих арештантів також знищили.

Трагічною сторінкою історії Миколаївщини стали вбивства євреїв на території Доманівщини.

З 21 грудня 1941 року по 1 лютого 1942 року в гетто поблизу Богданівки було знищено близько 55 000 євреїв з Румунії, Молдови, Одеської, Вінницької, Кіровоградської та Миколаївської областей. Вижити в цьому пеклі пощастило лише 127 особам.

Загалом у роки окупації на території Миколаївської області окупантами (німцями та румунами) було знищено 105 тис. 360 осіб, з них 74 тис. 660 мирних жителів (основну частину з яких становило єврейське населення – 54 тис. осіб). Істориками зафіксовано, що розстріли євреїв відбувалися у 24 районах. На сьогодні дослідниками встановлено 31 місце масових поховань жертв Голокосту. Всього за роки війни, за приблизними підрахунками, в Миколаївській області було знищено до 200 тис. євреїв.

Офіційно визнано, що протягом Голокосту було вбито до 6 мільйонів євреїв, з них від 2,2 до 2,5 мільйона – на території колишнього СРСР.