У випадку відмови банком у виплатігрошових коштів даний спір вирішується в судовому порядку. Існує два основних порядки, в яких може бути розглянуто справу про стягненнязаборгованості:позовнепровадження і наказнепровадження.

 

1. Наказне провадження.

Наказне провадження– це спрощений процес розгляду справи, по якому можуть стягуватисябезперечнізаборгованості. Наприклад, якщо фізична особа позичилаякусь суму грошей, а йому у встановлений термін ці гроші не повернули, то така справа може бути вирішена саме у наказному порядку. Але якщо необхідно стягнутивідсотки, пеню, неустойку, тобто виникає предмет спору про суму боргу, у даному випадку не може розглядатися в наказовомупровадженні. Отже, у наказному порядку можна стягнути тільки суму основного боргу.

Основною перевагою наказного провадження є його швидкість, оскільки в ньому навіть судовізасідання не проводяться: необхідно звернутися до суду видати наказ, і суд, самостійно вивчивши документи, його видає. Але для того, щоб скасуватитакий наказ достатньо, щоб банк протягом 10 днів з дати отримання наказу написав формальний лист до суду про свою незгоду з наказом.

Фото без опису

2. Позовне провадження.

При подачі до суду позовної заяви про стягнення коштів за договором банківського вкладу, призначаєтьсяслухання з викликом сторін, які даютьпояснення з приводу даного спору, суддявивчає всі аспектисправи і виносить рішення.

До позовної заяви необхідно додати:

  1. договірбанківського вкладу (депозитний договір) – це документ, на підставі якого вносилися гроші на депозит. У ньому, як правило, зазначені: сума депозиту, відсоток, під який вносилися гроші, умови достроковогоповернення депозиту та порядок вирішення спорів;
  2. квитанції про внесення грошей за договором банківського вкладу – підтвердженням того, що за договором банківського вкладу дійсновносилися гроші, квитанції з відміткою банку про прийняття грошей. У квитанції у графі «призначення платежу» обов'язково має бути посилання на договір банківського вкладу;
  3. лист (заяву) про видачу депозиту з обов'язковимпідтвердженням отримання листа банком (відправленнярекомендованим листом);
  4. відповідь банку на лист про достроковеповернення депозиту (якщо такабула);
  5. квитанція про сплату судового збору;
  6. копія позовної заяви з додатками.

За загальним правилом, позови пред'являються за місцезнаходженнямвідповідача. Позовна заява про стягнення депозиту повинна подаватися в той районний суд, на території якого знаходиться головнийофіс (юридична адреса) банку, в якому знаходиться депозит. Однак, відповідно до частини 7 статті 28Цивільногопроцесуального кодексу Українипозови, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, а також відокремленого підрозділу органу державної влади без статусу юридичної особи, можуть пред’являтися також за їх місцезнаходженням.

Примітка.Якщо договір банківського вкладу укладено з філією або регіональнимпредставництвом банку (про це зазначається в самому договорі, а також у квитанції про прийняття грошей, на якій міститьсянайменуваннявідділення), і саме ця філія або представництво відмовилисяповернути вклад, то такий спір може бути розглянуто за місцезнаходженнямфілії. Адреса філіївказується в розділіпідписів.

 

3. Сплата судового збору.

Для фізичної особи та фізичної особи-підприємцярозмір судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Для юридичної особи розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України«Про судовийзбір»).

Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61,Новий Буг вул..Гагаріна7 тел.9-18-69

Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Знайти найближчий місцевий центр або бюро правової допомоги можна на мапі або у перелікуцентрів.

Ще більше консультаційна інформаційному ресурсіWikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.