Роз'яснення приватного нотаріуса Баштанського районного нотаріального округу Миколаївської області Паліюк Л.М. щодо місця відкриття спадщини
З часу введення воєнного стану в Україні стаття 1221 Цивільного кодексу України “Місце відкриття спадщини” неодноразово зазнавала змін, деякий період зміст якої передбачав, що місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів. Однак з урахуванням останніх змін у законодавсті стаття 1221 Цивільного кодексу України “Місце відкриття спадщини” є чинною у такій редакції:
“Стаття 1221. Місце відкриття спадщини
1. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
2. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
3. Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України "Про міжнародне приватне право.”
В цей же час розділ “Прикінцеві та перехідні положення” Цивільного кодексу України доповнено пунктом 21, де зазначається, що у період дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування у випадку, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована Російською Федерацією територія, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади у повному обсязі, заява про прийняття спадщини, заява про відмову від прийняття спадщини, заява про відмову від заповідального відказу, вимога кредитора спадкодавця до спадкоємців, заява про охорону спадкового майна, заява про згоду бути виконавцем заповіту після відкриття спадщини, інші заяви щодо спадщини, спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини.
Отже на даний час спадкова справа заводиться нотаріусом за останнім місцем проживання спадкодавця, або місцезнаходженням майна у випадках, передбачних ч. 2 ст. 1221 Цивільного Кодексу України, а якщо останнім місцем проживання спадкодавця, місцезнаходження майна є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована Російською Федерацією територія, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади у повному обсязі, спадкова справа заводиться будь-яким нотаріусом на території України. Факт належності населеного пункту/території до таких, які передбачені пунктом 21 «Прикінцевих та перехідних положень» Цивільного кодексу України, встановлюється на час заведення спадкової справи.