Фото без опису

Фото без опису

Якість насіннєвого матеріалу визначає успіх сільськогосподарського виробництва, ефективність врожаю і конкурентоспроможність продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках. Незаконне введення в обіг неякісного або фальсифікованого насіння створює серйозні загрози для економіки, навколишнього середовища та національної продовольчої безпеки.

Неякісним вважається насіння, що не відповідає встановленим стандартам за такими критеріями, як:

  • низька схожість (нижче нормативного рівня);

  • зараженість хворобами чи шкідниками;

  • наявність домішок або сторонніх культур;

  • порушення сортової чистоти;

  • невідповідність фізіологічним або технологічним характеристикам.

Інколи таке насіння є результатом недбалості виробників, але значно частіше – наслідком навмисного фальсифікування.

Фальсифіковане насіння - це продукція яка виготовлена з порушенням технології або реалізовується з копіюванням упаковки та елементів маркування.

З метою профілактики, та на попередження недопущення в обіг неякісного та фальсифікованого насіння і садивного матеріалу, відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує про необхідність дотримання вимог чинного законодавства України у сфері насінництва та розсадництва.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» (далі Закон) насіння та/або садивний матеріал вводяться в обіг шляхом реалізації виключно після їх сертифікації.

Сертифікати на насіння, сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

  • насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, щодо якого наявні відомості в Реєстрі сортів рослин України;

  • насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

  • садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Відповідно до статті 17 Закону кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, якщо інше не передбачено законодавством:

  • насіння - сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;

  • садивний матеріал - сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.

Використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється, крім випадків, передбачених законодавством.

Згідно статті 21 Закону насіння і садивний матеріал, що вводяться в обіг, обов’язково маркуються і пакуються згідно із законодавством у сфері насінництва та розсадництва.

Відповідно статті 22 Закону суб'єкт насінництва гарантує відповідність сортових і посівних якостей насіння, а суб’єкт розсадництва - сортових і товарних якостей садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, що підтверджується відповідними сертифікатами. Умови гарантії на насіння і садивний матеріал діють протягом строку, визначеного в сертифікаті.

У разі порушення умов гарантій суб’єктом насінництва та розсадництва такий суб’єкт несе відповідальність згідно із законом.

Щоб мінімізувати ризик придбання неякісного або фальсифікованого насіння необхідно дотримуватися наступних порад:

  • купуйте насіннєвий матеріал у перевірених виробників;

  • вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні. Оригінальна продукція має повний пакет супроводжуючих документів, виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва;

  • перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетках, що мають бути на кожному мішку. Номер партії та країна походження насіння повинні співпадати. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту.

Виконання вище перелічених заходів вбереже покупця від ризику придбання підробок насіння, що в кінцевому результаті позитивно вплине на зростання виробництва продукції рослинництва та покращенню конкурентного середовища вітчизняної продукції на міжнародних ринках.