Нагадуємо, що Закон України № 361-IX від 06.12.2019 «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон № 361) зобов’язує юридичних осіб мати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (далі – КБВ) або його відсутність та структуру власності, а також подавати інформацію про КБВ або про його відсутність та структуру власності для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) у порядку, визначеному Законом України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755).

Також Стаття 5-1 Закону № 361 передбачає обов’язок юридичних осіб підтримувати відомості про КБВ та структуру власності юридичної особи в актуальному стані та повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення та подавати державному реєстратору документи, що підтверджують зазначені зміни, у порядку, визначеному Законом № 755.

1 вересня 2024 року набрали чинності:

• Порядок повідомлення держателя Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про виявлення розбіжностей між отриманими суб’єктом первинного фінансового моніторингу в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостями про кінцевих бенефіціарних власників та/або структуру власності юридичної особи, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 12 липня 2023 року №2542/5 ("Порядок повідомлення"); та

Обидва акти запроваджують порядок виявлення, повідомлення та відображення у Реєстрі інформації про можливу недостовірність відомостей про КБВ та/або структуру власності. При цьому, Порядок повідомлення містить широкий перелік розбіжностей у відомостях про КБВ / структуру власності.

З вимогами щодо складання структури власності ви можете ознайомитись у Положенні про форму та зміст структури власності, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України № 163 від 19 березня 2021 року, а визначити КБВ допоможе затверджена постановою Кабінету Міністрів Україниі Національного банку України від 19 вересня 2023 р. № 1011 Методологія визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника.

Акцентуємо увагу на тому, що після набрання чинності наказом Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5 на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції буде створено рубрику «Повідомлення держателя Єдиного державного реєстру про виявлення розбіжностей між отриманими СПФМ в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі відомостями про КБВ та/або структуру власності юридичної особи», у якій будуть розміщені передбачені пунктом 7 Порядку повідомлення сертифікат шифрування та адреса електронної пошти.

Зауважуємо, що у разі встановлення неактуальності інформації про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи, внесеної до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, Міністерство юстиції України вживає заходів реагування, передбачених Порядком притягнення до відповідальності та порядком визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб (наказ Мін’юсту від 13.09.2023 № 3258/5).

З додатковими запитаннями можна звертатись до відділу «Центр надання адміністративних послуг» за адресою місто Новий Буг площа Свободи, 42 кабінет 4 та за телефоном 0988978865.