На сьогоднішній день застосування принципів НАССР є обов'язковою вимогою законодавства, затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 01.10.2012 № 590 «Вимоги щодо розробки, впровадження  та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»

Фото без опису

 

Застосування програм-передумов системи НАССР передбачає розробку та впровадження  операторами ринку процедур для підтримання гігієни у всьому  харчовому ланцюгу, які необхідні для виробництва та постачання безпечних харчових продуктів для споживання людиною, а також правила споживання людиною.

Користь від впровадження НАССР

  • Оптимізація процесів виробництва на всіх етапах технологічних процесів;
  • Раннє виявлення невідповідностей і можливість виключення їх впливу в майбутньому;
  • Раціональне використання обладнання і матеріальних ресурсів;
  • Відповідність кінцевого продукту всім вимогам клієнта (споживача), в тому числі показниками якості та безпеки;
  • Виконання вимог законодавства України, які передбачають впровадження системи НАССР на всіх підприємствах харчової галузі;
  • Можливість виходу на Європейський і світовий ринки.

Оператори ринку повинні розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, а також забезпечувати належну підготовку з питань застосування постійно діючих процедур, що базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, осіб, які є відповідальними за ці процедури, під час виробництва та обігу харчових продуктів

Харчоблоки ЗОШ та ДНЗ

Суб’єкт господарювання, який надає послуги з харчування в закладах освіти, охорони здоров’я  та соціального обслуговування,  має бути внесений у Державний реєстр потужностей операторів ринку (або, у разі необхідності, отримати експлуатаційний дозвіл). Оператор ринку повинен мати можливість встановити інших операторів ринку, які постачають йому харчові продукти, тобто забезпечити простежуваність.

Виробник має максимально і самостійно розібратись у основних принципах роботи і зрозуміти, що він і тільки він несе відповідальність за санітарний стан виробництва та якість продуктів, які надає споживачам.

Членами груп НАССР можуть бути:  заступники директорів з навчально-виховної роботи, заступники завідувачів дошкільних навчальних закладів, заступники головних лікарів, шеф-кухарі та кухарі харчоблоків, медичні сестри з дієтичного харчування.

Важливо, щоб ця система дійсно працювала та була ефективною, а не була тільки на папері. Наявність на підприємстві діючої системи управління за безпечністю харчових продуктів НАССР — це надійне підтвердження того, що виробник забезпечує всі умови, які гарантують стабільний випуск якісної і безпечної продукції.

Впровадження системи НАССР в дитячих садках, школах–є гарантом якості в громадському харчуванні. ХАССП в дитячих садках і освітніх установах –це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у них немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація цих установ зобов'язана на законодавчому рівні розробити, впровадити і постійно підтримувати принципи системи HACCP.
       Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів:
 * В обов'язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ДНЗ для приготування їжі для дітей;
 * Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;
 * Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни:
 * Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні;
 *Особиста гігієна персоналу;
 * Правильне прибирання відходів і сміття;
 * Відсутність комах;
 * Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;
 * Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів.
 Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.
 Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання. Сюди входять:
 * Вимоги, яким повинні відповідати наявні в харчоблоці ДНЗ посуд, кухонний інвентар і обладнання;
 * Вимоги, які пред'являються до кулінарних виробів і харчових продуктів на етапах споживання, приготування, зберігання;
 * Вимоги, які регламентують безпеку на етапах приготування їжі (за видами харчової продукції);
 * Перелік ККТ (критичних контрольних точок) на етапах виготовлення:
 Харчової продукції;
 Придбання харчової сировини;
 Контролю упаковки, в якій знадходять продукти;
 * Порядок контролю ККТ на етапі приготування їжі;
* Алгоритм дії посадової особи при виявленні відхилень фактичних параметрів від встановлених.

 Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Новобузького міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області