У період з 25 листопада по 10 грудня на території України проводиться щорічна  Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Основними завданнями даної акції є привернення уваги громадськості та суспільства до актуальних проблем сьогодення, а саме: подолання домашнього насильства, протидія торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок та чоловіків, таким чином формувати нетерпиме ставлення до будь яких проявів вище зазначених фактів.

Фото без опису

      Слід зазначити, що період проведення кампанії є невипадковим та охоплює ряд ключових дат, які створюють символічний ланцюжок: " 25 листопада - Міжнародний день ООН з викорінення насильства щодо жінок - присвячений сестрам Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури Трухильо у Домініканській Республіці у 1960 році;

"2 грудня - Міжнародний день боротьби за відміну рабства. У цей день у 1949 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами;

" 6 грудня - річниця з дня «Монреальської різанини», коли 14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що вони були феміністками;

- 10 грудня - День прав людини. 10 грудня 1948 року уряди країн-членів ООН підписали Загальну декларацію прав людини, визнавши таким чином право кожної особи на життя, свободу та особисту недоторканість.

 Працівники Національної поліції відіграють провідну роль поряд з іншими органами державної влади та громадськими організаціями  у проведенні кампанії «16 днів проти насильства».

  Новобузьким ВП ГУНП в Миколаївській області було організовано проведення заходів щодо відпрацювання осіб, які перебувають на обліку поліції у зв'язку із вчиненням домашнього насильства ( 5 осіб), виявлення сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах та не в змозі подолати існуючі труднощі самостійно.

   В рамках вищевказаної акції 27.11.2020 року працівниками Новобузького ВП спільно з адміністрацією Новополтавської ЗОШ з учнями 8-го класу було проведено інформаційно-виховну годину, головною метою якої було формування свідомості у дітей, щодо обізнаності та  попередження фактів насильства та жорстокого поводження з дітьми.

      Відповідно до чинного законодавства особи, які вчинили домашнє насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність.

Так,  адміністративна  відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до санкції вказаної статті, вчинення домашнього насильства або насильства за ознакою статі, тобто застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо, тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн.) або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.

У свою чергу, повторне вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі особою, яку протягом року вже було піддано адміністративному стягненню за вчинення таких дій, тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-680 гри.) або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Дії кримінального характеру, пов'язані з домашнім насильством, можуть бути кваліфіковані за однією із статей Кримінального кодексу України. Це може бути, зокрема, нанесення тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості (статті 121, 122, 123, 125), погроза вбивством (стаття 129), зґвалтування (стаття 152) тощо. Найбільш тяжким злочином даної категорії є умисне вбивство(стаття 115).

        Крім того, Кримінальний кодекс містить статтю 126-1 (Домашнє насильство), яка передбачає відповідальність за умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного домашнього насильства. Такі дії караються громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Поряд з притягненням до  адміністративної чи кримінальної відповідальності до особи, яка вчинила домашнє насильство, можливе застосування також заходів цивільно-правової відповідальності, які полягають в необхідності відшкодування потерпілому завданої моральної та матеріальної шкоди.

         Нажаль на сьогодні домашнє насильство є однією з найпоширеніших форм порушення прав людини. При цьому, більшість сімейно-побутових  конфліктів залишаються латентними аж до моменту скоєння злочину, тобто потерпілі не бажають, а найчастіше соромляться повідомляти про такі факти не вірячи у можливість реальної допомоги, або ж намагаються просто змиритися з даною проблемою вважаючи її своїм особистим болем. Однак, замовчування може лише ускладнити  ситуацію, оскільки порушник уникнувши відповідальності за свої протиправні дії продовжить їх чинити і надалі.

    Працівники сектору превентивної діяльності Новобузького ВП закликають громадян не замовчувати та не терпіти будь які прояви насильства та  у разі вчинення  або реальної його загрози необхідно обов'язково звернутися до Національної поліції. Це можна зробити зателефонувавши на телефон чергової служби відповідного територіального підрозділу, спецлінію «102», або відвідавши відділ Новобузького ВП  особисто за адресою: м. Новий Буг вул. Ярослава Мудрого,6.

Так, працівниками Новобузького ВП за фактами звернення до поліції про вчинення домашнього насильства було складено 104 адміністративних матеріалів, які були направлені до суду для розгляду та прийняття законного рішення. За рішенням суду всіх кривдників було притягнуто до відповідальності, а саме: 45- адміністративне стягнення; 41 – попередження про настання відповідальності та недопущення в подальшому насилля по відношенню до своїх близьких.

При отриманні заяви чи повідомлення про випадок домашнього насильства  правоохоронцями будуть вжиті невідкладні заходи щодо його припинення, а також притягнення кривдника до передбаченої законом відповідальності.

З метою запобігання неправомірним діям у подальшому особа, яка вчинила домашнє насильство, береться на профілактичний облік та з нею проводиться індивідуально-профілактична робота.

Крім того, у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення поліція може винести кривднику терміновий заборонний припис, яким кривдника може бути зобов'язано залишити місце проживання постраждалої особи, а також заборонено йому в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Постраждала від домашнього насильства особа може також звернутися до структурного підрозділу з питань сім'ї місцевої державної адміністрації або виконавчого органу з питань сім'ї сільської, селищної, міської ради, до повноважень яких належить здійснення координації діяльності суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

У свою чергу, з метою отримання соціальних послуг, інформаційної, медичної, соціальної, психологічної допомоги на безоплатній основі, а також тимчасового притулку, потерпіла особа може звернутися до центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Зазначеними центрами проводиться соціальне інспектування сімей, у яких мають місце випадки вчинення насильства, а також їх соціальний супровід.

У разі ж вчинення домашнього насильства відносно дитини, доцільно звернутися до органу опіки та піклування або служби у справах дітей, якими в межах повноважень будуть вжиті заходи щодо захисту її прав.

Для винесення обмежувального припису кривднику, постраждала особа або її представник можуть звернутися з відповідною заявою до суду. При цьому слід зазначити, що судовий збір у такому випадку не сплачується.

У свою чергу, для отримання безкоштовної правової допомоги, на яку мають право усі постраждалі від домашнього насильства особи, необхідно звертатися до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В Україні діє єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.

Безкоштовну консультацію з приводу домашнього насильства можна отримати також зателефонувавши на Національну «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми ста гендерної дискримінації за телефоном 0-800-500-335 або 116 123 (для дзвінків з мобільного).

     Шановні громадяни,будьте свідомими членами суспільства, дотримуйтесь загальнолюдських та встановлених Законом правил. Майте повагу до себе та  своїх рідних та близьких людей. Ведіть здоровий спосіб життя, розвивайте свою особистість, будьте прикладом для своїх дітей та гордістю своїх батьків!

    Бережіть свою людську гідність, життя та здоров’я – найцінніше, що є в кожного із нас!