1. Головна   Новини   Закон «Про публічні консультації»: якісні зміни для громад

Закон «Про публічні консультації»: якісні зміни для громад

Поділитися:     

 05 / Липень, 2024

 

Обов’язкове проведення публічних консультацій при ухваленні будь-яких управлінських рішень на рівні держави і громад закріплено Законом України «Про публічні консультації», прийнятим Верховною Радою України 20 червня 2024 року (законопроєкт №4254).

Прийнятий Закон «Про публічні консультації» створює умови для більш активної участі громадян у державному управлінні та закріплює врахування їх інтересів при ухваленні важливих рішень, зокрема:

- визначає, що публічні консультації мають здійснювати всі органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та інші суб’єкти владних повноважень;

- визначає  порядок, особливості та строк проведення консультацій;

- встановлює норму, яка обов’язково забезпечує участь у публічних консультаціях широкого кола заінтересованих осіб;

- запроваджує різні форми консультацій (електронні, публічні обговорення та адресні консультації);

- передбачає створення єдиної онлайн-платформи для взаємодії з громадянами та інститутами громадянського суспільства;

- встановлює порядок проведення консультацій та підстави для перегляду прийнятого акту.

До створення технічних можливостей для проведення електронних консультацій на онлайн-платформі для публічних консультацій, суб’єкти владних повноважень проводять електронні консультації на своїх офіційних вебсайтах та/або вебсторінках у соціальних мережах.  

Закон, який є одним із структурних маяків Ukraine Facility, набирає чинності через 12 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Органи місцевого самоврядування через 6 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні мають вжити заходів щодо прийняття та/або оновлення нормативних актів, що випливають із цього Закону, забезпечивши набрання ними чинності одночасно із набранням чинності цим Законом.

Асоціація міст України  систематично долучалася до роботи над законопроєктом №4254, у тому числі брала участь у засіданнях робочої групи Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування по опрацюванню та підготовці до другого читання проєкту Закону України «Про публічні консультації». Важливо було не допустити надмірної зарегульованості правовідносин, а також надати реальні додаткові інструменти для участі громадян у справах місцевого значення.

Галузь: 

Кадри та організація роботи