Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветераніввійни, гарантії їх соціального захисту"постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 "Про впорядкування безоплатного та пільговоговідпускулікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певнимикатегоріямизахворювань" учасникибойовихдій мають право на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічнихпрепаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів.

Умови для отримання ліків:

Перелік лікарських засобів

З 1 січня 2018 року безоплатно і на пільговихумовахвідпускатимутьсялікарські засоби, включені до Національного перелікуосновнихлікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 333.

Замінюватиліки на аналог, не зазначений у переліку, не можна. Аналог, не зазначений у переліку, придбавається за кошти пацієнта, які державою компенсуватися не будуть, оскільки особа не позбавлена можливості звернутися до іншої державної аптеки чи замовити необхідний препарат в ційаптеці.

Обмеження щодо отримання ліків

У разі необхідності (відрядження, відпустка тощо) пацієнтам, в тому числі тим, які мають право на безоплатне чи пільгове забезпечення, дозволяєтьсявиписувати на одному рецептурному бланку лікарські засоби в кількості, передбаченій для тримісячного курсу лікування, ураховуючинормивідпуску (пункт 2 розділу ІІ Правил виписуваннярецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.07.2005 № 360 (далі - Правила).

Знеболюючі, психотропніречовинивідпускаються лише ті, що зазначені в Переліку. У лікаря, що виписує рецепт, є обмеження щодо кількості таких речовин в одному рецепті (пункт 6 розділу І Правил).

Алгоритм отримання ліків безкоштовно чи на пільговихумовах

  • Мати рецепт лікаря.
  • Проконтролювати, щоб на рецепті обов'язково бувпідпислікаря та його особиста печатка, тільки тоді він має юридичну силу.
  • Попросити лікаря вказати у рецептіміжнароднінепатентованіназвиліків (для перевірки наявності лікарських засобів у Переліку, а також, щоб у випадку відсутності препарата в обраній аптеці, провізормігзробитизаміну на аналогічний препарат тільки іншого виробника (у випадку, якщо необхідного препарату немає).
  • Запитати у лікаря адресу аптеки, де отриматиіліки безоплатно.
  • Звернутися до аптеки, закріпленої за відповідним медичним закладом, лікар якого надав рецепт, за місцем проживання особи, та пред’явитипосвідченняучасникабойовихдій та рецепт лікаря.

Алгоритм дій у випадку відмови

  • Звернутись у письмовій формі до завідувача аптеки чи головного лікаря медичного закладу із запитом на отримання публічної інформації про наявність необхідних особі препаратів.
  • Звернутись у письмовій формі із відповідним запитом до міського та обласного управління охорони здоров'я.
  • Якщо лікипотрібнітерміново, а на відповіді ще необхідно чекати, пам'ятайте, що винні особи повинні відшкодувати кошти, витрачені на придбання ліків. Тому потрібнозберегти всі чеки, щоб звернутись до міського голови чи голови обласної державної адміністрації (залежно від того,учиємупідпорядкуванні знаходиться аптека чи лікарня) регіону, де проживає особа про поверненнякоштів.
  • Залежно від отриманої відповіді одержати відшкодування власнихвитрат або оскаржити відмову у судовому порядку.

Див. також

Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61 м.Новий Буг вул.Гагаріна 7 9-18-69

Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Знайти найближчий місцевий центр або бюро правової допомоги можна на мапі або у перелікуцентрів.

Ще більше консультаційна інформаційному ресурсіWikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.