Держпраці роз'яснює: для яких працівників вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою

Статтею 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» встановлено обов’язки громадян у сфері охорони здоров’я, серед яких, зокрема передбачено:

  • піклуватись про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
  • у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Таким чином, при визначенні професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим щепленням, закон передбачає необхідність встановлення зв’язку між певним видом робіт (посад, професій) і можливістю зараження працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється Міністерством охорони здоров’я України.

Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від 04 жовтня 2021 р. № 2153, зареєстрованим в Мін’юсті 07 жовтня 2021 р. за № 1306/36928, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 (далі – Перелік).

Згідно із Переліком обов’язковій вакцинації підлягають працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

При цьому працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16  вересня 2011 р. № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2019 р. № 2070), не підлягають обов’язковій вакцинації.

Враховуючи зазначене, вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою для працівників роботодавців, які визначені Переліком.

 

Управління Держпраці у Миколаївській області нагадує, що на підставі Наказу МОЗ № 246 від 21.05.2007 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» необхідно:

  • звернутися з заявою на ім’я начальника Управління Держпраці у Миколаївській області щодо визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду у 2022 році та до  01 грудня 2021 року  скласти і узгодити з інспектором  відділу з питань гігієни праці  Управління Держпраці у Миколаївській області Акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду за формою, зазначеною у додатку 1 до Наказу МОЗ № 246 від 21.05.2007. До заяви  необхідно додати копії штатного розпису без зазначення розміру окладу та  протоколи  лабораторних досліджень   факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях;
  • на підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, протягом місяця  скласти у 4 примірниках поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам за формою, зазначеною у додатку 2 на паперовому та електронному носія і узгодити з інспектором відділу  з питань гігієни праці  Управління Держпраці у Миколаївській області;
  • за результатами медичного огляду складається Заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників за формою, зазначеною у додатку 9 до наказу МОЗ від 21.05.2007 №246.   Заключний акт обов’язково  погоджується з інспектором  відділу з питань гігієни праці  Управління Держпраці у Миколаївській області. У разі виявлення за результатами медичних оглядів осіб, що підлягають переведенню на іншу роботу за станом здоров’ю поза дією шкідливого фактору або обмеженню виконання окремих видів робіт (наприклад: роботи на висоті) необхідно надати до управління Держпраці у Миколаївській області копії наказів про виконання вимог заключного акту.

Всі документи, які надходять до Управління Держпраці у Миколаївській області на узгодження та підписання мають бути із супроводжувальним листом.

Для отримання додаткової інформації або консультації звертатись до відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Миколаївській області за телефоном (0512)50-01-36. Листи приймаються на електронну адресу відділу (vgp17@mk.dsp.gov.ua, vgpmk@gmail.com), поштову адресу Управління (м. Миколаїв, вул. М.Василевського, 40/1, каб. 205).

Фото без опису